Regulamin projektu

REGULAMIN

organizacji staży uczniowskich w projekcie:

Płatne praktyki szansą lepszego rozwoju ucznia w kształceniu zawodowym w gastronomii i hotelarstwie

współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+

w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

dla priorytetu: FESL.06.00 – Fundusze Europejskie dla edukacji

dla działania: FESL.06.03 – Kształcenie zawodowe

dla typu: Staże uczniowskie w kształceniu zawodowym

numer wniosku: FESL.06.03-IZ.01-0052/23-002

Instytucja Zarządzająca: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego – Wydział Rozwoju Regionalnego

§ 1

Postanowienia ogólne

  1. Regulamin określa zasady organizacji i odbywania stażu uczniowskiego, mającego na celu realizację praktycznego kształcenia zawodowego we współpracy z pracodawcami, dla uczestników projektu Płatne praktyki szansą lepszego rozwoju ucznia w kształceniu zawodowym w gastronomii i hotelarstwie 2. Projekt Płatne praktyki szansą lepszego rozwoju ucznia w kształceniu zawodowym w gastronomii i hotelarstwie jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego+.
  2. Ilekroć w regulaminie jest mowa o:
    1. Projekcie – oznacza to Płatne praktyki szansą lepszego rozwoju ucznia w kształceniu zawodowym w gastronomii i hotelarstwie
    2. Szkole lub ZSGH – rozumie się przez to Szkołę realizującą projekt Płatne praktyki szansą lepszego rozwoju ucznia w kształceniu zawodowym w gastronomii i hotelarstwie, czyli Zespół Szkół Gastronomiczno Hotelarskich;
    3. Stażu uczniowskim – rozumie się przez to dodatkową formę nabywania umiejętności praktycznych poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy przez uczniów i uczennice ZSGH, biorące udział w projekcie, bez nawiązywania stosunku pracy, realizowaną według programu stażu (załącznik nr 2);
    4. Koordynatorze projektu – należy przez to rozumieć osobę, odpowiedzialną za współpracę z pracodawcami i za realizację staży uczniowskich.
    5. Osoby wspierające projekt – należy przez to rozumieć osobę, która na różnych etapach realizacji projektu wspiera projekt
    6. Uczniu – rozumie się przez to ucznia lub uczennicę, która uczęszcza do ZSGH i realizuje staż na podstawie zawartej umowy;
    7. Uczestniku projektu – rozumie się przez to ucznia/uczennicę, który został zakwalifikowany w procesie rekrutacji do udziału w stażu w ramach projektu i podpisał deklarację uczestnictwa w projekcie (lub w przypadku uczniów niepełnoletnich – jego rodzic/przedstawiciel ustawowy podpisał deklarację uczestnictwa w projekcie);
    8. Pracodawcy – rozumie się przez to podmiot realizujący staż uczniowski.

§ 2

Regulamin rekrutacji

  1. Osobą odpowiedzialną za proces rekrutacji do projektu jest Koordynator projektu.
  2. Terminy rekrutacji: wrzesień 2024 r. oraz wrzesień 2025 r. Każdorazowo przez okres jednego miesiąca. W międzyczasie rekrutacja uzupełniająca w przypadku rezygnacji uczestników zakwalifikowanych w rekrutacji podstawowej.
  3. Miejsce przeprowadzenia rekrutacji: biuro projektu w budynku ZSGH.
  4. Forma rekrutacji: Elektroniczna ankieta wstępna do projektu. W razie potrzeby dostępna będzie również wersja papierowa. Kandydaci zostaną poproszeni o wypełnienie ankiety wstępnej, która będzie służyć jako podstawowa forma oceny ich kwalifikacji i zainteresowania projektem. Ankieta uwzględni wiele kryteriów, w celu dokładniejszej oceny umiejętności i wiedzy kandydatów. Zakres tematyczny ankiety: umiejętności, osiągnięcia, trudności w nauce, doświadczenie, cele i preferencje zawodowe.
  5. Analiza wyników ankiety wstępnej będzie miała na celu wybranie najbardziej odpowiednich kandydatów do udziału w projekcie płatnych staży uczniowskich.
  6. W toku rekrutacji zostanie wyznaczona także lista uczestników rezerwowych.
  7. Dostępność ankiety: online (strona internetowa) oraz stacjonarnie w biurze projektu w siedzibie ZSGH.
  8. Kryteria premiujące :
    – średnia ocen z przedmiotów zawodowych za rok poprzedzający rekrutację: punktacja 0-5pkt waga 10,
    0 pkt. poniżej 2,49
    1 pkt. 2,5 – 2,99
    2 pkt – 3,0 – 3,49
    3 pkt. 3,5 – 3,99
    4 pkt . 4,0 – 4,74
    5 pkt. 4,75 i wyżej
    – frekwencja procentowo za rok poprzedzający rekrutację: punktacja 0-5pkt, waga 5
    0 pkt. 0 – 50 %
    1 pkt. 51 – 60 %
    2 pkt. 61 – 70 %
    3 pkt. 71 – 80%
    4 pkt . 81- 90 %
    5 pkt. 91- 100%
    – ocena zachowania za rok poprzedzający rekrutację: punktacja 0-4pkt., waga 5
    1 pkt. poprawne
    2 pkt. dobre
    3 pkt. bardzo dobre
    4 pkt. wzorowe
    – konkursy, olimpiady przedmiotowe za rok poprzedzający rekrutację: punktacja 0-6pkt., waga5
    0 pkt – brak udziału
    1 pkt- udział w konkursach jedno lub wielokrotny
    2 pkt – zajęcie miejsc 1-3 w konkursach szkolnych
    3 pkt- udział w konkursach powiatowych, regionalnych, wojewódzkich
    4 pkt – zajecie miejsc 4-10 w konkursach regionalnych i wojewódzkich
    5 pkt – zajęcie miejsc 1-3 w konkursach regionalnych i wojewódzkich
    6 pkt. laureat konkursów i olimpiad ogólnopolskich kryterium rozstrzygające:
    – o przyjęciu do projektu decyduje wysokość średniej ocen ze wszystkich przedmiotów za semestr poprzedzający rekrutację bez przyznawania punktów im wyższa średnia tym wyższa pozycja kandydata na liście rekrutacyjnej. Uczniowie z zachowaniem nagannym i nieodpowiednim lub średnią frekwencją poniżej 50% są wyłączeni z rekrutacji
  9. Wszystkie kryteria oceny będą oparte na obiektywnych i mierzalnych wskaźnikach, które są istotne dla projektu płatnych staży uczniowskich.
  10. Każdy kandydat będzie traktowany w sposób uczciwy i zgodny z przepisami prawnymi dotyczącymi równego dostępu do możliwości edukacyjnych i zawodowych.
  11. Proces rekrutacyjny będzie prowadzony w sposób uczciwy, przejrzysty oraz zgodnie z zasadą równego traktowania i unikaniem dyskryminacji ze względu na cechy prawnie chronione, takie jak płeć, a także cechy związane z orzeczeniami o dostosowaniu nauczania w związku ze specyficznymi trudnościami w uczeniu.
  12. Zaproszenie do udziału w projekcie, z linkiem do rekrutacji, będzie zamieszczone na stronie szkoły i w mediach społecznościowych prowadzonych przez szkołę, jak i na plakacie informacyjnym.

§ 3

Realizacja stażu uczniowskiego

  1. Dyrektor ZSGH zalicza staż uczniowski jako odbycie praktyki w danym roku szkolnym ucznia/uczennicy.
  2. Staże będą odbywały się w okresie: 02.09.2024 r. – 28.08.2026 r., w terminach wyznaczonych przez Szkołę. W uzasadnionych przypadkach, staż może odbywać się w czasie ferii letnich (wakacji).
  3. Czas stażu dla jednego ucznia/uczennicy wynosi 140 godzin.
    1. Dobowy wymiar stażu uczestnika projektu nie może przekroczyć 8 godzin dziennie, czyli 40 godzin tygodniowo.
    2. W przypadku ucznia niepełnosprawnego w wieku powyżej 16 lat, w uzasadnionych przypadkach wynikających ze specyfiki jego funkcjonowania, dopuszcza się możliwość obniżenia dobowego wymiaru godzin stażu uczniowskiego do 7 godzin (tj. 35 godzin tygodniowo).
  4. Uczestnik projektu nie może odbywać stażu w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych, ani w systemie pracy zmianowej (za wyjątkiem sytuacji, gdy system zmianowy wynika ze specyfiki pracy, a uczeń/rodzic wyrażą zgodę na pracę w tym systemie, przy czym w przypadku uczniów w wieku poniżej 18 lat, zmiany nie mogą wypadać w porze nocnej).
  5. Harmonogram stażu, w tym termin jego rozpoczęcia i zakończenia, zostanie ustalony dla każdego uczestnika projektu w porozumieniu z pracodawcą.
  6. Każdy z uczestników będzie miał możliwość wzięcia udziału w stażu uczniowskim jeden raz.
  7. Umowa o staż uczniowski nie może dotyczyć pracy szczególnie niebezpiecznej w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 23715 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.
  8. Staże odbywają się na podstawie trójstronnej umowy stażowej, zawartej pomiędzy uczniem, szkołą a podmiotem przyjmującym na staż (załącznik nr 1).
  9. Wybór podmiotów, w których będą realizowane staże uczniowskie, dokonywany jest przez Koordynatora projektu.
  10. Pracodawcy, którzy wyrażą zainteresowanie realizacją stażu uczniowskiego, przekazują do Szkoły oświadczenia opiekuna stażu (załączniki nr 4a i 4b). Dokumenty te podlegają weryfikacji pod kątem wymagań związanych z realizacją projektu. W przypadku braku zastrzeżeń do w/w dokumentów, Szkoła podpisuje trójstronną umowę stażową pomiędzy uczniem, szkołą a podmiotem przyjmującym na staż (załącznik nr 1).
  11. Staże realizowane są według opracowanego programu stażu (załącznik nr 2). Dokumentacją potwierdzającą prawidłową realizację stażu jest dziennik przebiegu stażu wraz z listą obecności ucznia i oceną wystawioną przez Pracodawcę (załącznik nr 3).
  12. Uczniowie mogą być kierowani na staże w grupach. Wielkość grup będzie tworzona pod kątem zapewnienia wysokiej jakości staży. O wielkości grupy będą decydowały możliwości Pracodawcy, u którego będzie organizowany staż.
  13. Za udział w stażu uczniowie otrzymają stypendium (wysokość stypendium oraz zasady jego przyznawania określa § 10 niniejszego regulaminu).
  14. W związku z przyjęciem na staż uczestnika bądź grupy uczestników projektu, Pracodawca wyznacza pracownika, który w trakcie trwania stażu będzie pełnił funkcję Opiekuna stażysty/grupy stażystów. Z uwagi na zwiększony zakres obowiązków Pracodawca może przyznać pracownikowi – Opiekunowi stażysty/grupy stażystów dodatek do wynagrodzenia, który podlega refundacji na wniosek Pracodawcy, na zasadach określonych w § 8 niniejszego regulaminu.


§ 4

Program stażu

  1. Staż uczniowski odbywa się w oparciu o opracowany i zatwierdzony przez Szkołę program stażu.
  2. Program stażu wskazuje cele oraz działy programowe i proponowane zagadnienia tematyczne realizowane w jego toku (załącznik nr 2).
  3. Program stażu określa nazwę kwalifikacji w zawodzie, której dotyczy staż, przykładowe miejsca jego realizacji oraz wskazania dot. jego przebiegu i oceny stażysty.
  4. Szczegółowy zakres i sposób realizacji programu stażu Pracodawca dostosowuje do swojej specyfiki.

§ 5

Obowiązki Szkoły w zakresie organizacji staży uczniowskich

  1. ZSGH w Tarnowskich Górach zobowiązuje się do:
    1. przeprowadzenia rekrutacji uczniów do odbywania stażu na podstawie obowiązującego Regulaminu rekrutacji (§ 2 niniejszego Regulaminu organizacji staży uczniowskich),
    2. nawiązania współpracy z Pracodawcą oraz ustalenia harmonogramu stażu dla każdego uczestnika projektu,
    3. zapewnienia, by każdy uczeń/uczennica skierowany na staż posiadał:
      • niezbędne badania dopuszczające go do odbycia stażu (badania te są wymagane na etapie przyjęcia ucznia do szkoły w celu nauki na wybranym kierunku),
      • ubezpieczenie NNW.
    4. zawarcia trójstronnej umowy stażowej pomiędzy uczniem lub rodzicem/opiekunem prawnym uczestnika projektu kierowanego na staż (dotyczy osób niepełnoletnich), szkołą a podmiotem przyjmującym na staż,
    5. zapoznania każdego uczestnika projektu z programem stażu przed jego rozpoczęciem oraz poinformowania każdego stażysty o jego prawach i obowiązkach w trakcie odbywania stażu,
    6. wypłaty stypendium za odbyty staż uczestnikowi projektu, na zasadach określonych w § 10,
    7. zwrotu stażystom kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania na miejsce odbywania stażu w wysokości nieprzekraczającej równowartości biletu ulgowego, obowiązującego na trasie przejazdu między miejscem zamieszkania ucznia, a miejscem odbywania stażu. Maksymalna kwota zwrotu nie może przekroczyć równowartości biletu miesięcznego ulgowego upoważniającego do przejazdu wszystkimi liniami autobusowymi i tramwajowymi na terenie całej sieci ZTM (załącznik nr 6).
    8. refundacji kosztów związanych z odbywaniem stażu u Pracodawcy, na zasadach określonych w § 7,
    9. refundacji kosztów dodatku do wynagrodzenia opiekuna stażu zatrudnionego u Pracodawcy, na zasadach określonych w § 8,
    10. zapewnienia kontroli należytego przebiegu stażu w zakładzie pracy,
    11. dostarczenia Pracodawcy, przed rozpoczęciem stażu, dokumentów związanych z jego realizacją.

§ 6

Obowiązki podmiotu przyjmującego ucznia na staż – Pracodawcy oraz Opiekuna stażu

  1. Podmiot przyjmujący uczestników projektu na staż:
    1. zapewni stanowiska odbywania stażu wyposażone, zgodnie z wymogami danej branży, w niezbędne urządzenia, sprzęt, narzędzia, materiały i dokumentację techniczną oraz udostępni pomieszczenia, zaplecze techniczne, zapewni urządzenia i materiały zgodne z programem stażu, uwzględniające wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP);
    2. przeszkoli stażystów na zasadach przewidzianych dla pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz zapozna ich z obowiązującym regulaminem pracy na stanowiskach, których dotyczy staż uczniowski;
    3. zapewni stażystom niezbędne środki ochrony indywidualnej wymagane przepisami BHP, niezbędne na danym stanowisku pracy;
    4. udostępni stażystom pomieszczenia do przechowywania odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej;
    5. zapewni dostęp do urządzeń higieniczno-sanitarnych oraz pomieszczeń socjalnych;
    6. będzie sprawować nadzór nad odbywaniem stażu poprzez wyznaczenie Opiekuna stażu;
    7. będzie monitorować postępy i nabywanie nowych umiejętności przez stażystę oraz stopień realizacji treści i celów edukacyjnych określonych w programie stażu;
    8. udzieli stażyście informacji zwrotnej dotyczącej realizowanego stażu;
    9. wystawi stażyście ocenę po zakończeniu stażu;
    10. umożliwi stażystom, którzy byli nieobecni w wybranych dniach stażu z powodu choroby, odpracowanie tych nieobecności, w terminie uzgodnionym z Koordynatorem projektu, nie później jednak niż do zakończenia roku szkolnego w którym staż został rozpoczęty.
  2. Pracodawca wyznacza Opiekuna grupy stażystów na czas odbywania stażu. Opiekunem stażu uczniowskiego może być osoba spełniająca warunek określony w art. 120 ust. 3a ustawy Prawo oświatowe. Spełnienie tego warunku jest potwierdzane oświadczeniem Opiekuna stażu uczniowskiego (załącznik nr 4a).
  3. Opiekun stażu zobowiązany jest m.in. do:
    1. dokonania diagnozy kompetencji i kwalifikacji każdego stażysty;
    2. przypomnienia stażystom ich obowiązków i uprawnień, zapoznania ich z organizacją pracy w zakładzie i obowiązującym regulaminem pracy;
    3. nadzorowania przebiegu stażu oraz realizowania go zgodnie z przedstawionym programem stażu;
    4. udzielania uczniom/uczennicom wskazówek i pomocy w wypełnianiu powierzonych im zadań;
    5. udzielania stażystom informacji zwrotnej w trakcie realizacji stażu oraz po jego zakończeniu;
    6. nadzorowania prawidłowości realizacji stażu, zgodnie z programem i harmonogramem stażu.
  4. Pracodawca i Opiekun stażu zobowiązują się do współpracy ze Szkołą, w tym z Dyrektorem ZSGH i Koordynatorem projektu, w celu prawidłowej realizacji stażu, w tym umożliwienia kontroli w miejscu odbywania stażu osobom do tego uprawnionym.
  5. Pracodawca niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie do 2 dni roboczych, informuje Szkołę o przypadkach niepodjęcia lub przerwania stażu, a także o każdym dniu nieobecności uczestnika na stażu oraz o innych zdarzeniach istotnych dla realizacji programu stażu.
  6. Po zakończeniu realizacji programu stażu Pracodawca zobowiązany jest do wystawienia zaświadczenia o odbyciu stażu uczniowskiego, potwierdzającego udział uczestnika projektu w stażu (załącznik nr 7).
  7. Pracodawca w terminie do 3 dni roboczych od zakończenia stażu wyda stażyście, celem przedłożenia w Szkole, lub dostarczy do Szkoły, dokumenty potwierdzające realizację stażu, tj.:
    1. dziennik przebiegu stażu (zawierający listę obecności, opis wykonywanych zadań i ocenę wystawioną przez Pracodawcę),
    2. zaświadczenie o odbyciu stażu uczniowskiego przez stażystę.
  8. Pracodawca jest zobowiązany do wypełniania obowiązków informacyjnych i promocyjnych zgodnie z instrukcjami i wskazówkami Instytucji Zarządzającej – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, polegających na:
    1. oznaczaniu wszystkich dokumentów związanych z realizacją staży logotypami i określeniami, które zostaną mu udostępnione przez Szkołę;
    2. oznaczaniu miejsc realizacji stażu poprzez umieszczenie w widocznym miejscu przynajmniej jednego plakatu dostarczonego przez Szkołę;
    3. oznaczaniu, w sposób uzgodniony ze Szkołą, wszystkich materiałów osób uczestniczących w projekcie, w tym materiałów edukacyjnych.
  9. Ponadto Pracodawca umożliwi Koordynatorowi projektu:
    1. wykonywanie działań promocyjnych polegających na informowaniu uczestników o finansowaniu projektu,
    2. udokumentowanie spełnienia przez Pracodawcę obowiązków informacyjnych i promocyjnych w trakcie przebiegu stażu (np. poprzez kontrolę w miejscu realizacji stażu i/lub sporządzenie dokumentacji zdjęciowej dotyczącej spełnienia obowiązków informacyjnych i promocyjnych).
  10. Przyjmujący na staż zapewni stażyście prawa do równego traktowania, bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, narodowość, pochodzenie etniczne, wyznanie, przekonania polityczne i orientację seksualną.


§ 7

Refundacja kosztów związanych z odbywaniem stażu u Pracodawcy

  1. Pracodawcy otrzymają refundację kosztów związanych z odbywaniem stażu uczniowskiego, takich jak:
    1. koszt szkolenia BHP stażysty/-ów;
    2. zakup odzieży roboczej dla stażysty/-ów środków ochrony indywidualnej wymaganych przepisami BHP);
    3. zakup wyposażenia stanowiska pracy stażysty/-ów (wyłącznie zużywalne materiały i narzędzia, niezbędne do odbycia stażu);
    4. koszty eksploatacji materiałów i narzędzi (w części przypadającej na stanowisko pracy stażysty), itp. W przypadku ubiegania się o refundację kosztów eksploatacji materiałów i narzędzi Pracodawca zobowiązany jest do przedstawienia kalkulacji tych kosztów wskazującej jaka część ponoszonych kosztów przypada na stanowisko pracy stażysty.
  2. Maksymalna wysokość w/w wydatków jest obliczana ze wzoru: minimalna stawka godzinowa [zł] x 140 [h] x 20%. Koszty te są związane z odbywaniem stażu przez jednego ucznia. Kwota ta zostanie pomniejszona o koszty które ponosi Szkoła, tj: koszt ubezpieczenia NNW stażysty oraz koszt dojazdu stażysty do/z miejsca odbywania stażu.
  3. Koszty powinny być przyporządkowane indywidualnie do potrzeb każdego z uczestników stażu, a nie kumulatywnie do kilku osób odbywających staż u jednego Pracodawcy (poprzez zakup jednej maszyny/urządzenia).
  4. Koszty te nie służą doposażeniu Pracodawcy w sprzęt.
  5. Koszty materiałów i narzędzi, które nie służą wyłącznie stażyście oraz które nie zostaną całkowicie zużyte w trakcie odbywania stażu nie podlegają refundacji.
  6. Pracodawcy otrzymają zwrot poniesionych wydatków na podstawie złożonego do Szkoły wniosku (załącznik nr 9) wraz z wymaganymi załącznikami (tj. kserokopie faktur lub rachunków dokumentujących zakupy, potwierdzenia dokonania zapłaty i inne dokumenty potwierdzające poniesione wydatki). Wszystkie kopie dokumentów powinny być potwierdzone za zgodność z oryginałem przez Pracodawcę lub osobę upoważnioną. W przypadku stwierdzenia braków lub uchybień w dostarczonej dokumentacji Szkoła zwróci się do Pracodawcy z prośbą o korektę i/lub dostarczenie dodatkowych dokumentów lub wyjaśnień. Refundacja kosztów związanych z odbywaniem stażu zostanie dokonana po ostatecznym zatwierdzeniu przez Szkołę całości dokumentacji dostarczonej przez Pracodawcę.
  7. Dokumenty, o których mowa w pkt 6 Pracodawca dostarcza do Szkoły, w terminie do 30 dni kalendarzowych od zakończenia realizacji stażu, pod rygorem utraty prawa do refundacji w przypadku niedotrzymania tego terminu. Jakiekolwiek dokumenty złożone przez Pracodawcę po tym terminie nie zostaną uwzględnione przez Szkołę.

§ 8

Refundacja dodatku do wynagrodzenia Opiekuna stażu z ramienia Pracodawcy

  1. W związku z przyjęciem stażysty/grupy stażystów Pracodawca wyznacza pracownika, który w trakcie trwania stażu będzie pełnił funkcję Opiekuna stażysty/grupy stażystów. Z uwagi na zwiększony zakres obowiązków Pracodawca może przyznać takiemu pracownikowi dodatek do wynagrodzenia, przysługujący za okres, w którym odbywa się staż.
  2. W przypadku, gdy Przyjmującym na staż jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która nie zatrudnia pracowników, funkcję Opiekuna stażysty/grupy stażystów może pełnić przedsiębiorca.
  3. Pracodawcy otrzymają refundację dodatku do wynagrodzenia opiekuna stażysty/grupy stażystów (w sytuacji gdy nie został on zwolniony od świadczenia pracy) w wysokości 10 % minimalnego wynagrodzenia za pracę.
  4. W przypadku, gdy Opiekunem stażysty jest właściciel firmy zarejestrowanej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, z tytułu pełnienia obowiązków Opiekuna stażu właścicielowi przysługuje dodatek w wysokości 10 % minimalnego wynagrodzenia za pracę.
  5. W sytuacji, gdy wyznaczony przez Pracodawcę pracownik nie będzie mógł pełnić funkcji Opiekuna stażysty/grupy stażystów ze względu na swoją nieobecność w pracy, czego nie można było wcześniej przewidzieć (np. choroba, urlop na żądanie, inne sytuacje losowe), Pracodawca wyznacza innego pracownika aby pełnił funkcję Opiekuna stażysty/grupy stażystów, o czym niezwłocznie informuje Szkołę. Wskazany nowy pracownik jest zobowiązany do złożenia oświadczeń zgodnie z zał. 4a i 4b.
  6. W przypadku zaistnienia sytuacji, o której mowa w pkt 6, Pracodawca przyznaje dodatek do wynagrodzenia każdemu z pracowników pełniących funkcję Opiekuna stażysty/grupy stażystów w wysokości proporcjonalnej do ilości godzin stażu, w trakcie których sprawowali opiekę nad stażystami; przy czym łączna liczba godzin nie może przekroczyć 140 h,
  7. Wnioskowana do refundacji kwota dodatku do wynagrodzenia Opiekuna stażu powinna wynikać z dokumentów źródłowych, stanowiących podstawę refundacji, potwierdzających poniesione wydatki. Pracodawca jest zobowiązany przechowywać dokumenty źródłowe przez okres 5 lat od daty otrzymania refundacji oraz udostępnić je do wglądu i kontroli.
  8. Refundacja kosztów dodatku do wynagrodzenia Opiekuna stażu nastąpi na podstawie złożonego przez Pracodawcę wniosku o refundację dodatku do wynagrodzenia Opiekuna stażu (załącznik nr 8) wraz z kserokopią potwierdzenia przelewu na rachunek pracownika wynagrodzenia z tytułu dodatku dla opiekuna stażu (w celu umożliwienia weryfikacji kwoty podlegającej refundacji).
    Tożsame dokumenty należy złożyć w przypadku, gdy opiekunem stażysty jest właściciel firmy zarejestrowanej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Kwota dodatku powinna zostać wyodrębniona na liście płac.
  9. Wszystkie kopie dokumentów powinny być potwierdzone za zgodność z oryginałem przez Pracodawcę lub osobę upoważnioną.
  10. W przypadku stwierdzenia braków lub uchybień w dostarczonej dokumentacji Szkoła zwróci się do Pracodawcy z prośbą o korektę i/lub dostarczenie dodatkowych dokumentów lub wyjaśnień. Refundacja dodatku do wynagrodzenia opiekuna stażu zostanie dokonana po ostatecznym zatwierdzeniu przez Szkołę całości dokumentacji dostarczonej przez Pracodawcę.
  11. Dokumenty, o których mowa w pkt 9 Pracodawca dostarcza do Szkoły, w terminie do 30 dni od dnia zapłaty ostatniego składnika wynagrodzenia opiekuna stażu, pod rygorem utraty prawa do refundacji w przypadku niedotrzymania tego terminu. Jakiekolwiek dokumenty złożone przez Pracodawcę po tym terminie nie zostaną uwzględnione przez Szkołę.
  12. Refundacja dodatku do wynagrodzenia Opiekuna stażysty/grupy stażystów z ramienia Pracodawcy nie przysługuje w przypadku niezrealizowania programu stażu, niedotrzymania warunków realizacji stażu określonych w niniejszym regulaminie i trójstronnej umowie stażowej oraz w przypadkach uniemożliwiających wypłatę stypendium stażyście.
  13. Kwota środków zatwierdzonych do refundacji zostanie przekazana przelewem na rachunek bankowy wskazany przez Pracodawcę w prawidłowo wypełnionym wniosku o refundację w terminie 21 dni od dnia otrzymania przez Szkołę poprawnego i kompletnego wniosku Pracodawcy, z zastrzeżeniem pkt 15.
  14. W przypadku wystąpienia opóźnienia w przekazaniu środków na realizację projektu ze strony Instytucji Pośredniczącej na rzecz realizatora projektu, Szkoła zastrzega sobie prawo do zawieszenia wypłaty refundacji do czasu otrzymania kolejnej transzy dofinansowania. W takim przypadku Pracodawcy nie przysługuje prawo roszczenia o wypłatę odsetek, na co Pracodawca wyraża zgodę.
  15. Dodatek do wynagrodzenia w części refundowanej przez Szkołę, jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego+.

§ 9

Obowiązki uczestnika projektu skierowanego na staż

  1. Przed rozpoczęciem stażu uczniowskiego uczestnik projektu jest zobowiązany do zawarcia trójstronnej umowy stażowej pomiędzy uczniem, szkołą a podmiotem przyjmującym na staż.
  2. Trójstronna umowa stażowa pomiędzy uczniem, szkołą a podmiotem przyjmującym na staż określa prawa i obowiązki stażysty oraz reguluje wysokość i zasady wypłacania stypendium.
  3. Uczestnik projektu skierowany na staż zobowiązany jest do:
    1. rozpoczęcia i zakończenia stażu uczniowskiego u Pracodawcy, zgodnie z ustalonym programem i wymogami ustalonymi przez Pracodawcę, w dobowym wymiarze godzin przewidzianym w §3 ust. 3;
    2. sumiennego i starannego wykonywania czynności i zadań objętych programem stażu, stosowania się do poleceń Pracodawcy, Opiekuna stażu i upoważnionych przez niego osób oraz  Koordynatora projektu;
    3. godnego reprezentowania Szkoły w trakcie odbywania stażu;
    4. przestrzegania przepisów oraz zasad obowiązujących u Pracodawcy, w szczególności regulaminu pracy, przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych;
    5. dbania o dobro Pracodawcy oraz zachowania w tajemnicy informacji, których wyjawienie mogłoby narazić Pracodawcę na szkodę;
    6. niezwłocznego informowania Szkoły o faktach mogących mieć wpływ na realizację stażu oraz o wszelkich nieprawidłowościach występujących w trakcie jego realizacji.
  4. Uczestnik projektu oświadcza, że:
    1. wszystkie informacje podane przez niego w dokumentach projektowych są zgodne z prawdą i stanem faktycznym;
    2. zapoznał się z niniejszym Regulaminem, akceptuje jego postanowienia i zobowiązuje się do ich przestrzegania;
    3. wyraża zgodę, bez dodatkowego wynagrodzenia, na upowszechnianie i wykorzystanie jego wizerunku w celach upowszechnienia rezultatów Projektu oraz promowania dobrych praktyk;
    4. na dzień zawarcia umowy spełnia kryteria dostępu do projektu, nie pozostaje w żadnym stosunku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej oraz nie prowadzi działalności gospodarczej.
  5. Stażysta wyraża zgodę na udostępnienie danych osobowych w związku z realizacją projektu przez Pracodawcę, w trybie art. 28 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679  z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych – RODO) Dz. U. UE L. 119 z 4 maja 2016 r. wraz ze sprostowaniem z dnia 19.04.2018 r.


§ 10

Stypendium dla uczestnika stażu

  1. Uczestnikowi projektu odbywającemu staż przysługuje stypendium przyznane na podstawie trójstronnej umowy stażowej zawartej pomiędzy uczniem, szkołą a podmiotem przyjmującym na staż (załącznik nr 1).
  2. Stypendium w ramach projektu wypłacane jest jednorazowo, po odbyciu stażu, w wysokości 80 % obowiązującej w danym okresie minimalnej stawki godzinowej za pracę, za przepracowanie 140 godzin.
  1. Warunki łączne ukończenia stażu:
    1. efektywne zrealizowanie 140 godzin stażu;
    2. otrzymanie zaświadczenia o odbyciu stażu (załącznik nr 7);
    3. przekazanie do Szkoły:
      • kompletnego dziennika przebiegu stażu, zatwierdzonego przez Opiekuna stażu i Pracodawcę (załącznik nr 3),
      • zaświadczenia o odbyciu stażu uczniowskiego przez stażystę,
      • oraz zatwierdzenie wyżej wymienionych dokumentów przez Szkołę.
  2. Stypendium dla uczestnika stażu nie przysługuje w przypadku, jeżeli stażysta nie podjął stażu w określonym terminie,
  3. Stypendium dla uczestnika stażu, który z różnych względów nie ukończył stażu w całości należy się proporcjonalnie do przepracowanych i udokumentowanych godzin stażu.
  4. Stypendium dla uczestnika stażu nie jest obłożone podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust.1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
  5. W celu otrzymania stypendium uczestnik stażu składa do swojej Szkoły wniosek o wypłatę stypendium (załącznik nr 5), w terminie do 3 dni roboczych od zakończenia stażu.
  6. Stypendium dla uczestnika stażu wypłacane będzie pod warunkiem dostarczenia przez stażystę, lub przez Pracodawcę, do Szkoły dokumentów wymaganych do rozliczenia stażu potwierdzających prawidłową realizację programu stażu, tj. dokumenty o których mowa w pkt. 4c.
  7. W przypadku stwierdzenia braków lub błędów w dostarczonych dokumentach Szkoła wzywa stażystę i/lub Pracodawcę do ich uzupełnienia lub skorygowania w wyznaczonym terminie.
  8. Wypłata stypendium dla uczestnika stażu nastąpi w terminie do 21 dni od zatwierdzenia przez Szkołę poprawności i kompletności dokumentacji wymienionej w pkt. 4c i 7, z zastrzeżeniem pkt. 11.
  9. W przypadku wystąpienia opóźnień w przekazaniu środków na realizację projektu ze strony Instytucji Pośredniczącej na rzecz realizatora projektu, Szkoła zastrzega sobie prawo do zawieszenia wypłaty stypendium do czasu otrzymania kolejnej transzy dofinansowania. W takim przypadku uczestnikowi projektu nie przysługuje prawo roszczenia o wypłatę odsetek, na co stażysta wyraża zgodę.
  10. Stypendium przekazywane będzie na rachunek bankowy wskazany przez stażystę w umowie o realizację stażu uczniowskiego.
  11. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności na stażu spowodowanej chorobą, stażysta zachowuje prawo do stypendium pod warunkiem odpracowania nieobecności w terminie uzgodnionym z Pracodawcą oraz z Koordynatorem projektu, jednak nie później niż do zakończenia roku szkolnego w którym staż został rozpoczęty.
  12. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności na stażu, spowodowanej chorobą, stażysta jest zobowiązany do poinformowania Szkoły o otrzymanym zwolnieniu lekarskim w terminie do 2 dni od uzyskania zwolnienia, oraz do niezwłocznego poinformowania Pracodawcy o okresie nieobecności z powodu choroby.
  13. Stypendium jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego+.


§ 11

Postanowienia końcowe

Niniejszy regulamin obowiązuje w okresie realizacji projektu, tj.: 02.09.2024 r. – 28.08.2026.r

W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem zastosowanie mają odpowiednie reguły i zasady wynikające z Regulaminu konkursu Nr FESL.06.03-IZ.01-0052/23-002 w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027.

Koordynator projektu, tj. ZSGH w Tarnowskich Górach, zastrzega sobie prawo do zmiany niniejszego regulaminu.

Wszelkie sprawy związane z interpretacją niniejszego regulaminu rozstrzygane są przez Koordynatora projektu.


Niniejszy regulamin obowiązuje w okresie realizacji projektu, tj.: 02.09.2024 r. – 28.08.2026.r

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *